wtorek, 20 września 2016

Obrączkowanie pliszki siwej

Ekspert Ornitolog Pliszka

Fot.Ornitolog Szczecin. Młoda pliszka siwa nad brzegiem morza.


Pliszka siwa jest jednym z przedstawicieli wróblowatych. Na terenie kraju można ją spotkać na plażach, brzegach zbiorników wodnych, na wsiach oraz w centrach miast.  Gatunek ten zimuje na południu Europy oraz a Afryce. Gniazdo potrafi założyć w różnych miejscach, między innymi pod mostami, w szczelinach budynków. Również korzysta z półotwartych budek lęgowych. Składa 5 – 6 jaj, które wysiaduje około 2 tygodni. Młode opuszczają gniazdo po około 2 tygodniach. 



Zdarza się, że ptaki zakładają gniazda w miejscach, w których byśmy się nie spodziewali, tak jak pliszki siwe z Kamienia Pomorskiego, które zalęgły się w plastikowym worku na kamienie na terenie jednego z domków jednorodzinnych.

Pierwsze jajo zostało złożone 31-go kwietnia, natomiast ostatnie, szóste – 5-go maja. 17-go maja w gnieździe znajdowały się 3 pisklaki. Następnego dnia w gnieździe było już 6 małych dzióbków domagających się pokarmu. Po kilku dniach nastąpiło obrączkowanie pisklaków, podczas którego każdy z nich dostał obrączkę z wytłoczonym, alfanumerycznym kodem, który następnie trafił do bazy danych Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Polskiej Akademii Nauk (http://ring.stornit.gda.pl).




Fot.Ornitolog Szczecin. Pliszka siwa w pobliżu gniazda znajdującego się w szczelinie pomiędzy betonowymi płytami.

Obrączkowanie jest jednym ze sposobów indywidualnego znakowania ptaków przy użyciu metalowych lub plastikowych obrączek zakładanych na nogę, lub znaczników skrzydłowych. Obie te metody łączy fakt, że można zidentyfikować osobnika po odczytaniu niepowtarzalnego numeru jakim jest kombinacja liter i cyfr. Dane zebrane podczas obrączkowania ptaków i ich ponownego schwytania pozwalają na uzyskanie wielu cennych informacji dotyczących danego gatunku, np. umożliwiają określenie liczebności populacji, ekologii gatunku oraz trasy migracji. Informacje zwrotne uzyskuje się poprzez odczytanie numeru znajdującego się na obrączce i wprowadzeniu go do systemu.

Ekspertyza ornitologiczna w szcecinie

 Fot.Obrączka służąca do obrączkowania ptaków.


Ptaki są obrączkowane metalowymi obrączkami, ale z czasem zaczęto używać również kolorowych obrączek, które zakłada się na nogę, znaczników skrzydłowych, znaczników dziobowych, plastikowych obroży na szyję oraz znaczników elektronicznych. Obrączki były wykonywane początkowo z aluminium, następnie wytwarzano je ze stopów aluminium lub ze stali nierdzewnej. Powodem było ścieranie się wytłoczonego napisu na nich napisu. Narażone były na to obrączki ptaków, które przebywały w jeziorach o zasadowym odczynie, szlifowane przez piasek, ocierane przez podłoże z kamienia oraz takie, które stykały się długo z morską wodą.

Ornitolog Szczecin

Fot. Obrączki dla ptaków.

Więcej informacji na temat obrączkowania ptaków znajdziesz na stronie Ornitolog.Szczecin.pl. Zapraszamy do zapoznanie się z cyklem naszych artykułów i do przyłączenia się do naszego zespołu.

Pozdrawiamy zespół Ornitolog Szczecin.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są dla nas i dla innych cenną informacja zwrotną na tematy poruszone we wpisie. Proszę podziel się z nami swoją opinią.