Fot.Ornitolog Szczecin. Młoda pliszka siwa nad brzegiem morza.
Pliszka siwa jest jednym z przedstawicieli wróblowatych. Na terenie kraju można ją spotkać na plażach, brzegach zbiorników wodnych, na wsiach oraz w centrach miast. Gatunek ten zimuje na południu Europy oraz a Afryce. Gniazdo potrafi założyć w różnych miejscach, między innymi pod mostami, w szczelinach budynków. Również korzysta z półotwartych budek lęgowych. Składa 5 – 6 jaj, które wysiaduje około 2 tygodni. Młode opuszczają gniazdo po około 2 tygodniach.
Zdarza się, że ptaki zakładają gniazda w miejscach, w których byśmy się nie spodziewali, tak jak pliszki siwe z Kamienia Pomorskiego, które zalęgły się w plastikowym worku na kamienie na terenie jednego z domków jednorodzinnych.
Pierwsze jajo zostało złożone 31-go kwietnia, natomiast ostatnie, szóste – 5-go maja. 17-go maja w gnieździe znajdowały się 3 pisklaki. Następnego dnia w gnieździe było już 6 małych dzióbków domagających się pokarmu. Po kilku dniach nastąpiło obrączkowanie pisklaków, podczas którego każdy z nich dostał obrączkę z wytłoczonym, alfanumerycznym kodem, który następnie trafił do bazy danych Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Polskiej Akademii Nauk (http://ring.stornit.gda.pl).

Fot.Ornitolog Szczecin. Pliszka siwa w pobliżu gniazda znajdującego się w szczelinie pomiędzy betonowymi płytami.
Fot.Obrączka służąca do obrączkowania ptaków.
Ptaki są obrączkowane metalowymi obrączkami, ale z czasem zaczęto używać również kolorowych obrączek, które zakłada się na nogę, znaczników skrzydłowych, znaczników dziobowych, plastikowych obroży na szyję oraz znaczników elektronicznych. Obrączki były wykonywane początkowo z aluminium, następnie wytwarzano je ze stopów aluminium lub ze stali nierdzewnej. Powodem było ścieranie się wytłoczonego napisu na nich napisu. Narażone były na to obrączki ptaków, które przebywały w jeziorach o zasadowym odczynie, szlifowane przez piasek, ocierane przez podłoże z kamienia oraz takie, które stykały się długo z morską wodą.
Fot. Obrączki dla ptaków.
Więcej informacji na temat obrączkowania ptaków znajdziesz na stronie Ornitolog.Szczecin.pl. Zapraszamy do zapoznanie się z cyklem naszych artykułów i do przyłączenia się do naszego zespołu.
Pozdrawiamy zespół Ornitolog Szczecin.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze są dla nas i dla innych cenną informacja zwrotną na tematy poruszone we wpisie. Proszę podziel się z nami swoją opinią.