środa, 29 czerwca 2016

Co należy zrobić, gdy znajdzie się pisklę ptaka?

Kwiczoł podczas obrączkowania

Fot. Kwiczoł znaleziony w parku w centrum miasta. Na zdjęciu młody osobnik, zaobrączkowany przez doświadczonego ornitologa.

Sezon lęgowy ptaków w pełni, większość ptaków opuszcza gniazda i uczy się latać. Jest to najniebezpieczniejszy okres w życiu każdego pisklaka, gdyż jest on narażony na szereg czyhających na niego niebezpieczeństw.


Kwiczoł należy do rodziny drozdowatych Turdidae i obok kosa Turdus merula, paszkota Turdus viscivorus oraz śpiewaka Turdus philomelos jest jednym z najliczniej występujących przedstawicieli drozdów w Polsce. Obecnie gatunek ten jest lęgowy na terenie całego kraju. Część osobników odbywa wędrówki, podczas których łączy się w duże stada z droździkami oraz szpakami. Niektóre z zimujących osobników można spotkać w centrach miast, żerujące na jarzębinie.

Gdzie w miastach można spotkać kwiczoła?

Można go spotkać na skrajach lasów liściastych, szpalerach drzew, a także w parkach w centrach miast, ogrodach oraz na cmentarzach. 

Gniazdo zakłada zazwyczaj w rozwidleniu gałęzi, w którym samica składa 5 – 6 niebieskozielonych, ciemno nakrapianych jaj, które wysiaduje około 2 tygodni. Po upływie kolejnych dwóch tygodni młode ptaki opuszczają gniazdo.

Ornitolog Szczecin. Kwiczoł w mieście.

Fot. Kwiczoł zaobrączkowany w Parku Żeromskiego w Szczecinie.

Kwiczoły zaobrączkowane w Parku Żeromskiego w Szczecinie


7 czerwca Michał z zespołu Ornitolog Szczecin biegając po parku zaobserwował pisklęta kwiczołów. Tego samego dnia wrócił w to samo miejsce z obrączkami dla ptaków tak żeby móc je zaobrączkować. 

Dane z obrączkowania ptaków trafiają do bazy Stacji Ornitologicznej w Gdańsku, dzięki tym danym można poznać trasy migracji ptaków, zebrać dane biometryczne (m. in. długość skrzydła, ogona, wagę ptaka), miejsca zimowania oraz lęgów, a także wiek danego gatunku.



Fot. Obrączka służąca do obrączkowania ptaków. Każda obrączka ma unikatowy numer, dzięki któremu można zidentyfikować zaobrączkowanego ptaka.

Obrączkowanie ptaków jest jedną z form prowadzenia monitoringu występowania, określania liczebności oraz poznania tras migracji ptaków. Jeżeli jesteś zainteresowany obrączkowaniem ptaków i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, lub wybrać się z nami na wyprawę lub obóz obrączkarski zapraszamy do kontaktowania się z nami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są dla nas i dla innych cenną informacja zwrotną na tematy poruszone we wpisie. Proszę podziel się z nami swoją opinią.