niedziela, 4 stycznia 2015

Jak prawidłowo sporządzić ekspertyzy ornitologiczne i ekspertyzy chiropterologiczne


W miejscach współwystępowania gatunków objętych ochroną i ludzi nieuchronnie pojawia się zagadnienie interesów ludzi wchodzących w konflikt z potrzebami zwierząt i chroniącymi je przepisami. Często zdarza się, iż ochrona przyrody, zamiast bycia częścią procesu planowania inwestycji, pojawia się dopiero na etapie realizacji przedsięwzięcia, np. w wyniku interwencji obywatelskiej, i z tego tytułu jest postrzegana jako problem. Osiągnięcie kompromisu jest możliwe, jednak podstawą stworzenia skutecznych rozwiązań jest dobra diagnoza stanu faktycznego. Możliwość taką stwarza sporządzenie opinii ornitologicznej, ekspertyzy ornitologicznej. W poruszanej kwestii ochrony siedlisk zwierząt w miastach, zadaniem eksperta przyrodnika (eksperta ornitologa, eksperta chiropterologa, etc.) jest m. in. prawidłowe określenie stanu zasiedlenia obiektu przez zwierzęta.


Mimo iż sam obowiązek sporządzenia ekspertyzy ornitologicznej nigdzie w przepisach nie został jak dotąd zapisany wprost, liczba zalet wiążących się z posiadaniem ekspertyzy zdecydowanie przewyższa liczbę wad, wynikających głównie z kosztów jej sporządzenia. Poziom dokumentacji ornitologicznej powstającej obecnie w Polsce jest bardzo różny, zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Dobre opracowanie ornitologiczne składa się z wielu elementów i nie powinno ograniczać się jedynie do informacji o stanie zasiedlenia danego obiektu/obiektów przez gatunki chronione, przedstawionej w postaci liczb i tabeli. Prawidłowa diagnoza stanu faktycznego umożliwia odpowiedni dobór technologii oraz zaplanowanie działań w sposób, który nie spowoduje powstania szkód w środowisku oraz umożliwi inwestorowi sprawną realizację zaplanowanego celu. Zadaniem eksperta ornitologa jest również prawidłowe poinformowanie zleceniodawcy o obowiązujących przepisach oraz o konieczności uzyskania właściwych zezwoleń, które na chwilę obecną, w zależności od planowanego zakresu prac, wydawane są przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i/lub regionalnych dyrektorów ochrony środowiska.

Prawidłowo wykonana ekspertyza ornitologiczna nie tylko dostarcza inwestorowi praktycznych informacji, ale również może stanowić wartościowy materiał dowodowy dla organu ochrony przyrody, do którego wpływa wniosek o wydanie odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych.

Oprócz prawidłowo wykonanej ekspertyzy ornitologicznej kolejną bardzo ważną kwestią jest sprawowanie nadzoru ornitologicznego nad inwestycją, która jest już w fazie realizacji.  W tym procesie istotna jest konieczność ścisłej współpracy osoby prowadzącej nadzór przyrodniczy z organami ochrony przyrody oraz, w razie zaistnienia takiej konieczności, z organami nadzoru budowlanego i policją.


Źródło: ochronaprzyrody.gdos.gov.pl
Fot. Ornitolog.Szczecin.pl

OrnitologSzczecin.blogspot.com
Ornitolog.Szczecin@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są dla nas i dla innych cenną informacja zwrotną na tematy poruszone we wpisie. Proszę podziel się z nami swoją opinią.