niedziela, 15 maja 2016

Gołąb miejski, nieporządny i zawsze głodny mieszkaniec miast


Fot. Ornitolog Szczecin. Gołąb miejski.

Gołąb miejski, jak sama nazwa wskazuje, to gatunek ptaka którego licznie możemy spotkać zarówno w większych jak i mniejszych miastach. Na osiedlach mieszkalnych, placach czy skwerach gołębie spacerując i szukając żywności podchodzą blisko ludzi oczekując na dokarmianie, ponieważ często są do tego przyzwyczajone. Gołębie preferują zakładanie gniazd w starej zabudowie, gdzie często wykorzystują balkony czy parapety lub poddasza do tego, by stworzyć miejsce na złożenie jaj i odchowanie potomstwa.

Gołąb miejski, uciążliwy lokator, który po sobie nie sprząta

Niestety ich przebywanie na balkonach wiąże się z ogromnym problemem brudzenia białymi odchodami, które gołębie potrafią zostawić w naprawdę w dużej ilości. Lokatorzy często skarżą się na to, że muszą dokonywać niełatwego procesu czyszczenia tego, pozostawiły po sobie ptaki. Dlatego zarówno inwestorzy jak i sami mieszkańcy nieraz starają się poczynić działania mające na celu zapobieganie zakładania gniazd przez nieproszonych gości, nie każdy jednakże wie, że gołąb miejski jest gatunkiem chronionym i chociaż można wykorzystywać pewne środki by zapobiegać gnieżdżeniu się tego ptaka na balkonie, to nie wszystkie one są dozwolone.

Kolce i inne odstraszacze dla ptaków w miastach

Fot. Ornitolog Szczecin. Gołębie w mieście.



W tej kwestii najlepiej zgłosić się do specjalisty ornitologa, który w ramach ekspertyzy ornitologicznej dokona oględzin miejsc bytowania tych ptaków oraz wskaże, jakie metody odstraszania gołębi są dozwolone. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, jako doświadczonych i wykonujących swoją pracę z pełnym oddaniem i pasją, specjalistów w tej dziedzinie. 

Cechy charakterystyczne gatunku i metody na zapobieganie budowania gniazd


Trudno pomylić gołębia z jakimkolwiek innym ptakiem. Już małe dzieci potrafią je rozpoznać, ponieważ miastach jest to widok częsty. Jego wielkość wynosi od 31 do 36 cm. Gołębie żywią się nasionami i innym pokarmem roślinnym. W mieście mogą wyprowadzać lęgi przez cały rok. Za jednym razem samica składa 2 białe jaja i wysiaduje je przez 17 dni. Po 4-5 tygodniach maluchy zaczynają latać.



Fot. Gołębie przy karmniku.


5 sposobów na montowanie kolców i innych odstraszaszy dla gołębi, które nie są szkodliwe dla ptaków


Celem odstraszenia gołębi często stosuje się mocowane na gzymsach kolce. Nie wszystkie ich rodzaje są jednak dozwolone z punktu widzenia ochrony przyrody oraz zachowania gatunku gołębia miejskiego. Wykonana przez ornitologa ekspertyza wskaże między innymi, jakie działania można podjąć, zaś jakich absolutnie trzeba zaniechać, by dbałość o estetykę budynków nie oznaczała krzywdy ptaków. Ornitolodzy przypominają, że:
  1. niedozwolone są kolce z ostrymi końcami, które mogłyby ranić ptaki, 
  2. wszelkie listwy z kolcami powinny mieć tępo zakończone elementy wystające, na przykład z zastosowaniem silikonowych kuleczek, 
  3. przykładem są maty lub listwy poliwęglanowe, które nie mają ostrych kolców, zaś są skuteczne w opanowaniu sytuacji 
  4. wskazane jest montowanie bezpiecznych dla gołębi spiral odstraszających 
  5. kolejną zalecana i dozwoloną formą ochrony balkonów i innych części budynków przed gołębiami są odpowiednio gęste siatki przeciwko ptakom

Fot. Przykład montowania niedozwolonych, ostro zakończonych kolców dla gołębi.

Warto pamiętać o tym , że istnieje możliwość ochrony swojego otoczenia przed uciążliwymi lokatorami, jednakże zawsze musimy mieć na względzie dobro naszej planety oraz gatunków, które są objęte ochroną, ponieważ dbałość o możliwość ich rozwoju przyczynia się do poprawy stanu naszego środowiska naturalnego.



Więcej informacji na temat możliwości zakładania kolców na budynkach mieszkalnych znajdziesz na stronie Ornitolog Szczecin.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są dla nas i dla innych cenną informacja zwrotną na tematy poruszone we wpisie. Proszę podziel się z nami swoją opinią.