czwartek, 3 kwietnia 2014

Ptasi jubileusz



Od Koła Polarnego po ciepłe śródziemnomorskie wybrzeże, od szczytów Alp po rozległe równiny Europy Środkowej, różnorodność przyrody na naszym kontynencie jest doprawdy niezwykła

2 kwietnia przypada 32 rocznica wprowadzenia w życie Dyrektywy EWG 79/409/EW o ochronie dziko żyjących ptaków.
Unia Europejska od 32 lat aktywnie chroni dziedzictwo naturalne. Pierwszy akt prawny dotyczący dzikiej fauny i flory wszedł w życie w 1979 r. „Dyrektywa ptasia" - bo tak potocznie nazywany jest dokument - została przyjęta w celu ochrony wszystkich gatunków ptaków dziko żyjących i ich najważniejszych siedlisk na obszarze całej Unii Europejskiej. Dyrektywa ta położyła kres praktykom takim jak hodowla i handel dzikim ptactwem występującym naturalnie, bądź określonym metodom zabijania ptaków, a także wprowadziła prawny mechanizm regulacji innych czynności, na przykład polowań. Ten zbiór przepisów ma na celu zapewnienie przetrwania gatunków awifauny. Dyrektywa wprowadza również wobec wszystkich 27 państw członkowskich obowiązek ochrony najważniejszych obszarów odwiedzanych przez ponad 190 gatunków ptaków wędrownych, najbardziej zagrożonych, przy czym szczególnie uwzględnia obszary podmokłe o znaczeniu międzynarodowym. Dyrektywa ptasia wraz z przyjętą później Dyrektywą siedliskową (Dyrektywą Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory) były podstawą do powstania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.

Natura 2000 jest najbardziej ambitną inicjatywą, jaką kiedykolwiek podjęto w celu zachowania dziedzictwa naturalnego. Umożliwia ona wszystkim Państwom Członkowskim UE współpracę przy ochronie setek rzadkich gatunków i siedlisk na całym obszarze ich występowania, niezależnie od granic państwowych. Dotychczas do Sieci Natura 2000 włączono około 18 000 obszarów położonych w całej Europie.

Źródło: EkoTrendy.pl
Fot. natura2000.gdos.gov.pl

OrnitologSzczecin.blogspot.com
Ornitolog.Szczecin@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są dla nas i dla innych cenną informacja zwrotną na tematy poruszone we wpisie. Proszę podziel się z nami swoją opinią.