sobota, 31 grudnia 2016

Jak prowadzić wycinkę drzew i krzewów bez szkody dla ptaków?

Ornitolog Szczecin

Fot. Ornitolog Szczecin. Wycinka drzew a ochrona ptaków.

Przy planowaniu wycinki drzew, bądź krzewów podczas okresu lęgowego ptaków zaleca się wykonanie opinii ornitologicznej. Celem sporządzenia opinii ornitologicznej jest uniknięcie prawdopodobieństwa zniszczenia gniazd ptaków objętych ochroną oraz oraz możliwości powstania szkody w środowisku. 

Kto wydaje pozwolenie na wycinkę drzew?

W Polsce za samowolną wycinkę drzew, bądź krzewów bez wymaganego pozwolenia naliczana jest administracyjna kara pieniężna. Aby uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew, bądź krzewów należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, w wydziale zajmującym się ochroną środowiska. Pozwolenie na wycinkę drzew wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a na terenach nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków wojewódzki konserwator zabytków. Ponadto wycinka w pasie drogowym i w granicach rezerwatu przyrody wymaga uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. W przypadku, gdy na drzewach/ krzewach ptaki mają swe siedliska wycinka może zostać zrealizowana po wcześniejszym uzyskaniu zgody na odstępstwa dotyczące gatunków chronionych RDOŚ.

Ornitolog Ekspert

Fot. Ornitolog Szczecin. Wycnka drzew i krzewów w zgodzie z ochroną przyrody.

Dlaczego warto wykonać opinię ornitologiczną dotyczącą prowadzenia wycinki drzew i krzewów w sezonie lęgowym?

Ptaki wykorzystują m.in. drzewa i krzewy jako miejsce swego schronienia. Właśnie podczas wycinki niszczone są siedliska i miejsca lęgowe ptaków. W związku z tym przed przystąpieniem do wycinki drzew i krzewów zaleca się wykonanie inwentaryzacji ornitologicznej. Pozwoli ona na realizację prac zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadą zrównoważonego rozwoju.

Kiedy drzewa i krzewy nie wymagają pozwolenia na wycinkę?


Pozwolenie na wycinkę drzewa, bądź krzewu nie jest wymagane w przypadku:
  • wycinki w lasach; 
  • drzew owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody; 
  • drzew, które mają mniej niż10 lat;
  • na plantacjach drzew i krzewów;
  • drzew usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub ogrodów zoologicznych; 
  • drzew usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału; 
  • drzew, które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu; 
  • drzew stanowiących przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu; 
  • usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych

Opinia ornitologiczna

Fot. Ornitolog Szczecin. Opinia ornitologiczna jest niezbędnym elementem podczas prac związanych z wycinką drzew i krzewów.

3 przyczyny, które prowadzą do naliczenia kary pieniężnej


W Polsce za samowolną wycinkę drzew, bądź krzewów bez wymaganego pozwolenia naliczana jest administracyjna kara pieniężna. Kara może zostać wymierzona za:

  1. Zniszczenie drzew lub krzewów spowodowane nieprawidłowym wykonywaniem robót ziemnych, bądź wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności; 
  2. Wycinkę drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia; 
  3. Zniszczenie drzew, krzewów spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych. 


Fot. Ornitolog Szczecin. Drzewa i krzewy są często wybierane przez ptaki na miejsce schronienia i miejsce lęgów dlatego wymagają ochrony podczas prowadzenia wycinki drzew.

Administracyjna kara pieniężna stanowi dwukrotną opłatę za usunięcie drzew lub krzewów na podstawie ustalonych stawek. Właściwie wykonana opinia ornitologiczna pozwoli ochronić przed ewentualnymi karami.

Tekst i fot. Ornitolog Szczecin.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są dla nas i dla innych cenną informacja zwrotną na tematy poruszone we wpisie. Proszę podziel się z nami swoją opinią.